Много скоро е възможно да станем свидетели на съвместен продукт между Турция и Украйна по отношение създаването и производството на пътнически самолети. Това е една от темите, обсъдени по време на среща в Киев. Другата важна тема е била възможността украински компании да участват в строителството на ТАНАП - Трансанадолския газопровод.
Петро Порошенко коментира още, че един от основните въпроси, които са били обсъдени по време на срещата с турския му колега Реджеб Ердоган в Киев, е касаел сътрудничеството между Украйна и Турция в областта на енергетиката.
Украинският лидер посочи, че е коментирано евентуалното участие на украински компании в строителството на газопровода ТАНАП. По време на разговорите Порошенко е обърнал внимание и на евентуалните рискове, които е възможно да възникнат в рамките на строителството на така наречения “Турски поток”.
Плановете за неговия строеж бяха обявени официално през 2011 година. Предвижда се по този газопровод да бъде доставяна газ от Азербайджан за Европа през Грузия и Турция. Строежът започна съвсем скоро, през този месец и би трябвало да приключи в рамките на 3 години, или до 2018 г.
Друг важен въпрос, по който са се договорили лидерите на двете страни, е Украйна и Турция да създадат нов пътнически самолет. За целта ще се използва съществуващият сериозен производствен капацитет, с който разполага завода “Антонов” в Киев. Новината съобщи лично Порошенко, след проведените разговори с турския президент Ердоган.
В момента, Турция извършва сериозно строителство на ново летище, което ще се намира в мегаполиса Истанбул. Неговата стойност ще бъде 10 милиарда долара. По думите на украинския президент, двете страни са изготвили пътна карта за бъдещо стратегическо сътрудничество. Важното в нея е, че е наблегнато на практическия аспект на това сътрудничество.
Към днешна дата, размерът на турските инвестиции в Украйна надвишава 3 милиарда долара. Порошенко изказа благодарност на своя турски колега затова, че Анкара ще предостави на Киев заем в размер на 50 милиона долара. Средствата са необходими за покриване на бюджетния дефицит на страната, а 10 милиарда от тях са за хуманитарна помощ.
Коментари