В последните години, безпилотните самолети навлизат все по-широко във всички сфери на живота и употребата им става повсеместна. И ако до скоро те се ползваха основно от военните, то сега дроновете са обект на огромен интерес и се внедряват от всякакви компании и за всевъзможни цели.
България не изостава от тази практика. Наши учени са на мнение, че тези безпилотни самолети биха могли да се използват с цел да заснемат с големи детайли състоянието на горите в страната ни. Идеята бе представена на ръководството на Изпълнителната агенция по горите.
Това става по време на нарочна среща между фирми, които се занимават с внедряване на нови технологии от една страна, от друга страна представители на Института за космически изследвания към Българската академия на науките /БАН/, и шефовете в агенцията по горите. Какви са предимствата на тези дронове, които ги правят атрактивни дори по отношение на българските гори?
Безпилотните самолети са устройства, които биха могли да предоставят много добре информация относно състоянието на горите в България, а съобразно това да предложат и много бързи и качествени решения. Те са изключително мобилни и това ги прави ненадминати по отношение на трудно достъпни или опасни терени.
Представената по време на въпросната среща технология дава възможност за едно от най-модерните заснемания на обекти в света в момента. Чрез системата за лазерно сканиране, с която е оборудвано летателното устройство, се осигурява висока точност и бързина на заснемането.
Безпилотният самолет може да регистрира обекти изключително прецизно - с точност до 5-10 мм. Освен това устройството има възможността да сканира листната маса на дърветата, както и диаметъра на всяко отделно дърво.
Получените в рамките на това заснемане данни, биха могли да бъдат много полезни за опазване на българските гори както от различни болести и вредители, така и от нарушители. Технологията дава възможност да се констатират всякакви нередности или заболявания и съответно да се вземат много бързи мерки за решаване на констатирания проблем.
Според учените, тази модерна система за сканиране би могла да бъде и изключително полезна при горски пожари – както за превенция, така и при борба с огнени стихии.
Коментари