Общ проект на Масачузетския тенологичен институт и университета в Северна Каролина за разработване на специална шумопоглъщаща мембрана ще направи пътуването със самолет по-комфортно и приятно. Много от пътниците изтъкват шума по време на полета като основна причина за своя дискомфорт.
Новото изобретение ще поглъща много по-ефективно шума, генериран от двигателите. Специално проектираната мембрана е с дебелина едва 0,25 милиметра, но въпреки това притежава изключителна способност за поглъщане на нискочестотни шумове. Тестовете са установили между 100 и 1000 пъти повече уловени звуци с честота под 500 Hz, когато към стандартната изолация е приложен новият шумопоглъщащ материал.
Количеството, достатъчно за добра шумоизолация на самолета, ще доведе до увеличение на теглото на изолационите му панели само с до 6%. С такива панели са снабдени крилата на всички самолети, структурата на които наподобява пчелни пити, а целта е здравина и редуциране на гориво. Тази структура обаче не може да улавя шумовете от двигателите, а добавянето на стандартни шумоизолиращи материали драстично увеличава теглото и консумацията на гориво от машината.
Тънката мембрана може лесно да бъде вградена в изолационни панели на самолета. Добавянето на мембраната от едната страна на структурата на пчелната пита /като кожата на барабан/ ще действа като преграда за нискочестотните звуци. Когато звуковите вълни достигнат до мембраната, те отскачат, а не минават оттам.
Не на последно място учените изтъкват и сравнително евтиното производство на мембраната като основно предимство на новата разработка за шумоизолация при полети. Изследването е публикувано в научния журнал Applied Physics Letters.
Коментари