В началото на декември хора от Южна Англия чуват странни звуци, които идват от небето.
В същото време и жители на източното крайбрежие на САЩ съобщават за подобни звуци, идващи от облаците.
Веднага социалните мрежи са залети от вълна постове и коментари за това откъде се е взел подобен силен тътен.
В отговор военни експерти заявиха, че звуците най-вероятно са били причинени от импулсния детонационен двигател на SR-72 Аurora - свръхзвуковият самолет на Lockheed Martin.
Прототипът му се разработва още в края на миналия век. Още през 1987 г. плановете са били SR-72 Аurora да замени известния разузнавач SR-71 Blackbird.
SR-71 Blackbird беше свален от въоръжение две години преди новото хилядолетие. Спорадични съобщения в пресата, изтекли незнайно как, твърдяха, че SR-72 Аurora е трябвало да надмине почти тройно по скорост SR-71 Blackbird. Тогава бившият шеф на Skunkworks от Lockheed Martin Бен Рич побърза да уточни, че Aurora е кодовото име на проекта Stealth, по който беше създаден B-2 Spirit.
Преди година от Lockheed Martin обявиха, че разработват разузнавателен самолет с подобни характеристики, наречен SR-72. От компанията подчертаха, че самолетът може да достигне скорост от 7349 км/ч, три пъти по-висока от Конкорд.
Специалистите твърдят, че за самолети със свръхзвукова скорост, какъвто е SR-72 Аurora трябва свръхзвуков правопоточен въздушно-реактивен двигател /СПВРД/. Този мотор е без движещи се части. Вместо ротационният компресор и турбината в реактивния двигател, въздухът в СПВРД се компресира и разширява със сложни системи от ударни вълни в предната част на самолета и след фюзелажа.
При свръхзвуковите самолети от този тип въздухът се движи много по-бързо. Това налага употребата на специално гориво и специфичен двигател с импулсна детонация (ДИД/PDE). Този тип мотор прави до 100 експлозии в секунда, а това наред с ударната вълна реализира специфичен звук.
Дали не е именно този чутовен тътен, за който твърдят хората от двете страни на Атлантическия океан?
На този етап военните отричат за тестови полети на каквито и да е въздушни машини от двете страни на Атлантическия океан.
Коментари