Двама от първите световни лидери продължават да отпускат значителни суми, за да модернизират своите армии и да участват още по-осезаемо в борбата срещу тероризма.
Американският държавен глава Барак Обама парафира законопроект за продължение на политиката на САЩ в отбранителната сфера и конкретно в частта за борба с терористичната групировка Ислямска държава. Пари ще бъдат отпуснати за обучение на сирийски бунтовници и на иракчани, както и за въздушни удари. Ще бъдат предоставени средства за различни военни дейности. Ще бъдат купени самолети, кораби и модерна военна техника, за бойни действия. Ще се отпуснат суми и за увеличение заплатите на военослужещите.
Барак Обама подписа проектозакон, който задълбочава американско-израелското партньорство. По думите му така ще се затвърдят важни програми в сферата на отбраната и сигурността.
Стратегическото партньорство между Вашингтон и Тел Авив увеличава с 200 млн. долара американското въоръжение за т.нар. извънредни случаи, базирано в Израел. С документа се спояват все повече двустранните връзки в отрасли като вътрешната сигурност, енергетиката и киберсигурността.
В Кремъл Путин амбициозно потвърди, че Русия продължава с програмата за армейска модернизация. Владимир Владимирович е категоричен, че най-голямо внимание трябва да се насочи към ядрените сили. Президентът на Руската федерация за пореден път подчерта, че доктрината на страната остава отрбанителна, въпреки че НАТО няколко пъти потвърди за повишена активност покрай руските граници и в Източна Украйна.
Двамата с военния министър Сергей Шойгу очертаха бъдещето на въоръжените сили на Русия.
С 50 балистични ракети ще бъдат захранени ядрените сили на страната догодина. Путин посочи, че само по този начин ще бъде изключена възможността от мащабна агресия срещу федерацията. Русия ще укрепи сътрудничеството си през 2015 г. със страните от Организацията на Договора за колективна сигурност.
Министър Шойгу пък направи анализ на бойните възможности на армията през отиващата си 2014 г. Безпилотните самолети са се увеличили двойно от януари до средата на декември. Руските военновъздушни сили за година са получили 135 вертолета и 140 самолета. Част от самолетите са 53 многоцелеви изтребителя Су-35 и Су-30, 28 учебни и транспортни самолети, прехващачи МиГ-31БМ и 16 бомбардировачи Су-34. От хеликоптерите 72-ва са транспортно-десатнти, а 46 - бойни. 7 зенитни ракетни системи С-400 Триумф и 38 междуконтинентални балистични ракети също са станали част от въоръжението на руските ВВС.
Сергей Шойгу отчете, че парите за програмата за въоръжение в следващите 10 години ще се редуцира до 30 трилиона рубли от планираните 55 трилиона.
Коментари